Vlastimil Hofmann urodzony w Pradze, przyjechał do Krakowa w 1889 roku. Studiował malarstwo u Stanisławskiego, Malczewskiego i Wyczółkowskiego w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych a także na École des Beaux-Art w Paryżu. Od 1947 roku mieszkał i tworzył w Szklarskiej Porębie. Był przedstawicielem późnego okresu symbolizmu młodopolskiego, inspirowanego wsią. Malował kompozycje fantastyczno-symboliczne, sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Jego obrazy mimo bliskich analogii i powiązań ze sztuką Malczewskiego odznaczają się zawsze indywidualnym charakterem i stylem.
Vlastimil Hofman był zwiazany zarówno z polskim, jak i czeskim środowiskiem artystycznym, Dużo wystawiał, należał do wielu stowarzyszeń twórczych – był współzalożycielem „Grupy Pięciu” (1905) i „Grupy Zero” (1908), członkiem Związku Artystów Czeskich „Manes”, a od 1911 członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. W latach 1914 – 1917 mieszkał w Pradze, a do 1920 w Paryżu.
W czasie II wojny z Legionem Czeskim przeszedł przez Tarnopol, Stambul, Hajfe i Tel-Aviv do Jerozolimy. W 1946 roku wrócił do Krakowa i wkrótce osiadł w Szklarskiej Porebie, gdzie znajduje się niewielkie poswięcone mu muzeum.